czwartek, 21 października 2010

Sprawa oczyszczalni ścieków w Mosinie


    Aquanet planuje rozbudowę i modernizację oczyszczalni ścieków w Mosinie. Zgodnie z aktualnym planem inwestycyjnym prace mają się rozpocząć w 2012 roku, a zakończyć w 2014 roku. Obecnie są na etapie oczekiwania na uzyskanie pozwolenia na budowę.
  Celem tej inwestycji jest między innymi dostosowanie jakości wód w naszym kraju do zaleceń Ramowej Dyrektywy Wodnej, co powinno nastąpić w terminie do 2015 roku. W efekcie tej inwestycji wszystkie obiekty mogące być żródłem nieprzyjemnych zapachów zostaną szczelnie zamknięte (zhermetyzowane), a wentylowane powietrze będzie oczyszczone na filtrach i biofiltrach, mających skutecznie rozkładać związki zapachowe do substancji nieuciążliwych dla środowiska. Na terenie oczyszczalni nie przewiduje się magazynowania ani przetwarzania osadów pościekowych, co ma sprawić, że uciążliwość zapachowa ma być tym mniejsza. Wysoki standard zastosowanych rozwiązań technicznych i technologicznych ma zapewnić minimalizację emisji zanieczyszczeń do wód powierzchniowych,podziemnych oraz emisji hałasu.

  Na podstawie Raportu o oddziaływaniu inwestycji na środowisko przyrodnicze dla modernizowanej i rozbudowywanej oczyszczalni ścieków i informacji od P.Chrusta, pracownika działu inwestycji Aquanet w Poznaniu. 

Przygotowała Hanna Dzięcioł 20.10.2010

wtorek, 12 października 2010

Oświadczenie Zarządu Osiedla Niwka Stara w sprawie uchwały Rady Miasta dotyczącej bezprzetargowego wydzierżawienia gruntów firmie EKO Rondo

Wersja PDF nieniejszego oświadczenia znajduje się tutaj


Puszczykowo,  dnia 13 września  2010 r.
Zarząd Osiedla Niwka Stara
Urząd Miasta Puszczykowa  
Rada Miasta Puszczykowa
Ul. Podleśna 4
62-040 Puszczykowo
Oświadczenie Zarządu Osiedla Niwka Stara 
w sprawie projektu uchwały dotyczącej: „Bezprzetargowego wydzierżawienia terenów miejskich (działki o numerach 967/2, 968, 971/3 i 971/5) dla przedsiębiorstwa EKO Rondo i związanym z tym przeniesieniem przytuliska dla psów w pobliże ul. Nadwarciańskiej”  
Szanowni Państwo,

Urząd Miasta przedstawił projekt wydzierżawienia działek jak wyżej  na okres 9 lat, uzasadniając go potrzebami obsługi działalności gospodarczej firmy Eko Rondo         i prowadzenia przytuliska.
Naszym zdaniem dzierżawa miejskich nieruchomości na okres dłuższy niż 3 lata wykracza poza ramy zwykłego zarządu i powinna być dokonywana w szczególnych przypadkach uzasadnionych interesem miasta i wynikać  z długofalowych analiz  jego potrzeb i możliwości.
W naszym przekonaniu nie ma uzasadnienia dla podejmowania tak zdecydowanych  i wiążących kroków.
Zarząd Osiedla Niwka Stara opiniuje negatywnie przedstawiony projekt uchwały. Nasze stanowisko wynika z szeregu wątpliwości w stosunku do zasadności długoterminowego dzierżawienia i rozwiązań będących konsekwencją przedmiotowej uchwały.
W aspekcie działalności gospodarczej przedsiębiorstwa EKO Rondo: 
    1. Miasto nie ma długoterminowych planów zagospodarowania przestrzennego.  W tej sytuacji nie można przewidzieć jakie w przyszłości wyłonią się  możliwości i potrzeby dla tego rejonu miasta,
    2. Eko Rondo świadczy usługi komunalne. Zazwyczaj, ze względu na uciążliwość tego rodzaju usług, zakłady komunalne są umiejscowione poza granicami miast lub na obrzeżach. Historycznie lokalizacja przedsiębiorstwa być może spełniała takie wymagania. Obecnie Niwka to duże osiedle mieszkaniowe ze stale zwiększającą się liczbą domów i mieszkańców, co sprawia, że taka lokalizacja zakładu usług komunalnych i jego ewentualnego rozwoju  przestaje być dla mieszkańców miasta, a przede wszystkim rejonu Niwka korzystna. 
    3. Nie znamy planów właścicieli Eko Rondo, co do zasad jego dalszego funkcjonowania, tym bardziej trudno przewidzieć jak czynniki zewnętrzne, na przykład wdrożenie międzygminnego projektu SELEKT  wpłyną na funkcjonowanie przedsiębiorstwa EKO i wpływu takiej działalności na warunki mieszkania w rejonie Niwki
W aspekcie rozbudowy i zmiany lokalizacji przytuliska przy ul. Nadwarciańskiej 
    1. Przytulisko prowadzone przez Eko Rondo nie jest jak chce UM miejscem czasowego pobytu bezdomnych zwierząt. W rzeczywistości nie ma żadnych ograniczeń czasowych i ilościowych, gdyż wg naszej wiedzy miasto nie posiada umowy na odbiór i opiekę nad psami z żadnym ze schronisk czy innymi organizacjami. 
    2. Projekt uchwały skutkujący przeniesieniem i rozbudową przytuliska utrwala  istniejący stan rzeczy w tym względzie 
    3. Wg nas miasto powinno szukać rozwiązań dążących do zdecydowanej redukcji czasu przebywania psów w mieście, poprzez umieszczanie ich w schronisku poza miastem. Taki model jest preferowany przez większość ościennych gmin, które czas ten maksymalnie skracają (nawet do kilku dni). Jak dotychczas skutecznie znajdują korzystne dla swoich mieszkańców rozwiązania. Tym bardziej, że koszty pobytu zwierząt w zewnętrznych schroniskach są porównywalne z obciążeniami utrzymanie  przytuliska w naszym mieście. Są jednak korzystniejsze dla okolicznych mieszkańców, ze względu na zmniejszenie uciążliwości. Takim  kierunkiem może być udział w funkcjonowaniu międzygminnego schronisko (np. w Gaju, gmina Śrem)
    4. Wymóg zbyt dużej (w stosunku do niezbędnych potrzeb) inwestycji w przytulisko od przedsiębiorstwa EKO Rondo - kwota 40 000 zł prawdopodobnie w zamian za dodatkowe klatki, podmurówki, wybiegi, pomieszczenia gospodarcze i parking (brak szczegółowego zakresu przy umowie). Tworzy to sytuację, gdzie miasto staje się zakładnikiem przyjętych rozwiązań, a projekt umowy z Eko wzmacnia pozycję negocjacyjną Dzierżawcy. Miasto w projekcie dwustronnej  umowy  nie jest stroną uprzywilejowaną określającą warunki szczegółowe w stosunku do EKO - brak kosztorysu inwestycji, jako załącznika do umowy, czyli nie mamy gwarancji czy wykonane przez Dzierżawcę prace będą spełniać oczekiwania miasta. Miasto zastrzega sobie tylko akceptację proponowanych rozwiązań. Dodatkowo w przypadku skrócenia przez miasto okresu dzierżawy - miasto obliguje się do zwrotu ustalonych nakładów proporcjonalnie do okresu amortyzacji określonego na 9 lat. Po zakończeniu okresu dzierżawy elementy przytuliska nie stają się własnością miasta. Takie rozwiązanie wiąże miasto dodatkowymi kosztami w przypadku pojawienia się nowych, lepszych perspektyw.
    5. zmiana lokalizacji w bezpośrednie sąsiedztwo ulicy Nadwarciańskiej, naszym zdaniem może zwiększyć uciążliwość funkcjonowania przytuliska dla większej ilości mieszkańców Niwki i przechodniów. W pobliżu ulicy przewiduje się powstanie biura obsługi klienta EKO Rondo oraz parking dla petentów EKO i odwiedzających przytulisko, co może powodować wzrost aktywności psów. 
    6. Do obecnych standardów prowadzenia przytuliska przez EKO mają zastrzeżenia pracownicy fundacji Animalia (rzetelność ewidencji, godziny dostępności, karma), wiec oczekiwany efekt zwiększenia ilości adopcji psów może nie nastąpić. 

Korelacja proponowanej lokalizacji przytuliska i projekt długoterminowego wydzierżawienia terenu miejskiego przedsiębiorstwu EKO Rondo stwarza wrażenie, że przyjęcie takiego modelu współpracy jest korzystne przede wszystkim dla EKO, a powinniśmy mieć świadomość, że prywatne przedsiębiorstwo nie mogłoby sprawnie funkcjonować, bez udostępnienia przez miasto, odpowiedniego terenu, dla celów realizacji swoich potrzeb manewrowych, biurowych i magazynowych. Mimo niezbędnego kompromisu, miasto powinno zachować pozycję uprzywilejowaną.
.
Według nas przy proponowanych projektach nie przeanalizowano rzetelnie  wszystkich możliwości i nie uwzględniono wzrostu uciążliwości dla mieszkańców Niwki. 
W tej sytuacji jesteśmy zmuszeniu wnioskować do Radnych o odrzucenie projektu uchwały i powtórną, odpowiedzialną, wielowątkową analizę omawianego projektu przez stosowne komisje, ze świadomością długoterminowych i może nieodwracalnych skutków.
Z poważaniem
          Zarząd Osiedla Niwka Stara
Hanna Dzięcioł                Hubert Kulikowski               Paweł Rochowiak
 Członek Zarządu                       Członek Zarządu                    Przewodniczący Zarządu